הצטרפו לקהילת הפייסבוק שלנו

אל תפסידו עידכונים

לעבור לברלין #3: למה אני עובר מהמבורג לברלין

הגעתי להמבורג בצורה די מקרית, לפני יותר מארבע שנים איבדתי את העבודה שלי בארץ לאחר הרבה שנים במסגרת גל פיטורים בחברה בה עבדתי מה שהיה כמובן שוק לא קטן, ולאחר זמן קצר חבר שלח לי תאור של משרה פתוחה בדיוק בתחום בו אני עובד בהמבורג. התהליך היה די קצר ולאחר ראיון טלפוני התקבלתי והגעתי להמבורג.

למרות שלא תכננתי את זה שמחתי על ההזדמנות לחיות בפעם הראשונה בחו״ל ומעז יצא מתוק, זאת היתה בישבילי תחילתה של הרפתקה.

מאז גרתי בהמבורג ארבע שנים, בסה״כ נהנתי מהעיר ויש לי דברים טובים להגיד עליה: עיר יפה עם הרבה ירוק, מים ופארקים, תחבורה טובה. נמל גדול המוסיף לעיר אווירה רומנטית. אזורי בילוי תוססים כמו שטרנשנצה או סנקט פאולי.
מזג האוויר בעיר לעומת זאת נחשב כגרוע אפילו בתוך גרמניה שלא מפורסמת בזכות מזג האוויר שלה. כיוון שהעיר יחסית קרובה לים יש בה הרבה רוח, גשם ואפרוריות כולל בקיץ. יש שנוהגים להתבדח ולהגיד: ״אני אוהב את הקיץ בהמבורג, זה היום הכי טוב של השנה״…
מצד שני החורף פחות קיצוני, הטמפרטורות לא יורדות הרבה מתחת לאפס ואין כמעט שלג (שזה דווקא חבל).
בנוגע לאווירה בעיר, הגרמנים בהמבורג ובצפון גרמניה בכלל נחשבים כקרים, שומרים על דיסטנס מאנשים חדשים, וקשה להתחבר איתם. מצד שני עם מתחברים איתם הם נהיים חברי אמת. כמובן שזו הכללה ויש בכל מקום כל מיני סוגים של אנשים אבל עדיין אני חושב שיש בה מן האמת.
לאחר ארבע שנים בעיר אני יכול להגיד שיש לי מספר מאוד מצומצם של חברים גרמנים ורוב המעגל החברתי שלי מורכב מחבר׳ה בינלאומיים וישראלים, וחברי אמת גרמנים… בקושי, אולי אחד או שניים.
אבל למרות הצדדים הפחות טובים החוויה שלי מהמבורג היא טובה ואני לא פוסל שבעתיד אגור שוב בעיר.

אני עובר לברלין כיוון שעזבתי את העבודה שלי בהמבורג ויצאתי לשנת שבתון. רוב הסיכויים שלא ארצה לחזור לאותו מקום עבודה אז שום דבר לא כובל אותי לעיר. ברלין היא עיר מרתקת בעיני ואני רוצה לחוות את החיים בה. בהשוואה להמבורג ברלין היא עיר הרבה יותר מגוונת ובינלאומית, יש בה הרבה יותר אומנות, אומנים וטיפוסים אלטרנטיביים, עיר הרבה יותר גדולה ומלאת חיים.
ברלין הייתה במשך שנים זולה משמעותית ביחס לערים גדולות אחרות במערב גרמניה, שריד של העבר הקומוניסטי שלה. הפער הזה מאוד הצטמצם בשנים האחרונות אבל הוא עדין קיים: בהשוואה להמבורג מחירי השכירות ומוצרי הצריכה בברלין זולים בכ-8% והאוכל במסעדות בכ- 17% (מתוך אתר Numbeo). מצד שני המשכורות בברלין נמוכות מבהמבורג כך ש-״כוח הקניה״ של התושבים בסופו של דבר הוא דומה. בכל מקרה ההבדל הוא קטן ולא שיחק עבורי תפקיד בהחלטה לעבור.

בברלין גם יש הרבה יותר ישראלים, בכל יום אני שומע עיברית ברכבת התחתית ולא מדובר רק בתיירים אלא גם בתושבים, ולאחר ארבע שנים בעיר עם אוכלסיית ישראלים מאוד דלילה אני שמח לפגוש עוד ישראלים ולדבר עברית מדי פעם.

בכל מקרה לאחר תקופה מאוד מרענן לגלות עיר חדשה, להכיר אנשים חדשים, ריחות וטעמים אחרים.

מענין אותי גם לדעת מה הרושם שלכם על ברלין או על המבורג, אתם מוזמנים לכתוב בתגובות.

בוקר ברחוב בנויקלן, ברלין

אסף אידן

View all posts