הצטרפו לקהילת הפייסבוק שלנו

אל תפסידו עידכונים

מהבלקן לברלין

בשנים האחרונות צברה המוזיקה הבלקנית אוהדים רבים בישראל ובעולם, האוהבים את המקצבים וההרמוניות המיוחדים שלה וגם הרבה בעקבות הצלחת הסרטים של קוסטוריצה והמוזיקה של גורן ברגוביץ׳ המלווה אותם.
למי שאוהב את הסגנון הבלקני כדאי לשים לב להרכב ישראלי גרמני חדש הקם בברלין ונקרא "גורגוליצה״, בו משתפות פעולה מהמוזיקאיות המוכשרות: ניצן ברנשטיין, נטע שחר ומדלן שטנגה.

גורגוליצה במסע בבלקן

לאחר שראיתי לראשונה את ההרכב בסרטון בפייסבוק שמאוד אהבתי, שמחתי על האפשרות לצפות בהופעה אינטימית שלהן בסלון ביתי בנויקלן בפני קהל מצומצם מאוד, ללא הגברה וללא במה (צורת ההופעה המעודפת עלי) ביחד עם המוזיקאי כריסטיאן פליפה ווראס שודה, הופעה שממש נהנתי ממנה.

בהמשך, לאחר ההופעה ביקשתי מניצן לספר על עצמה ועל ההרכב החדש.

היי ניצן, ספרי בבקשה קצת על עצמך, ובמה את עוסקת בברלין.

היי היי, אז אני שרה, מופיעה, יוצרת ומלמדת (בעיקר ילדים) מוזיקה ועברית. חיה פה כבר 5 שנים. הוצאתי אלבום בכורה "היברו אקסנט" שהקלטתי בברלין, הופעתי עם הרכבים שונים והטריו שלי The 3rd Generation Cabaret ברחבי גרמניה.

ההרכב הקולי "גורגוליצה" (שזה סוג של ציפור בבולגרית): מדלן שטנגה (גרמניה), נטע שחר (ישראל) ואני. אנחנו כעת בשלב איסוף חומרים למופע המשלב שירה ופרפורמנס, עם עיצוב תלבושות ובמה וגם אילתור ואינטראקציה עם הקהל.
אנחנו עושות גם שיתופי פעולה עם אמנים שונים בגלריות (2 למרץ בקרוייצברג) ומכינות את עצמנו לפסטיבל מוסררה מיקס בירושלים ב-28 למאי. אנחנו יכולות להופיע בכל מקום, כי הקול שלנו תמיד איתנו 🙂 ואנו מתאימות את עצמנו לרגע, לאנשים ולמקום בו אנו נמצאות.
כשהמופע שלנו יהיה מוכן הוא יקרא "סלון גורגוליצה" ובו נשתף את הקהל בסודותינו הכמוסים, כמו מה החיבור שלנו לרפרטואר שאנחנו מבצעות, שעיקרו מארצות הבלקן.


איך נוצר ההרכב?

אני ומדלן נפגשנו בברלין בסדנה של מוזיקה בלקנית, היא עוד הופיעה לפני כן במקהלת Bulgarian Voices, בתזמורת "Hai La Hora" ועם שיריה המקוריים ואני הופעתי בעיקר עם שירים שלי, ג’אז וקברט אבל תמיד אהבתי את הסגנון הבלקני (יש לי את זה בדם). נטע שהיא מלחינה קלאסית, שכותבת ומעבדת לתזמורות ברחבי העולם ושרה במקהלות כל חייה, היתה במקרה שותפה שלי וכשאני ומדלן נפגשנו לשיר ביחד, היא השתלבה מיד.

אח"כ נסענו שלושתנו עם עוד חברה למסע מוזיקלי בבולגריה שכלל לימודי שירת פולקלור בולגרית בעיר פלובדיב והופעות עם קבוצת אמנים מכל העולם בכפר "דוברלק", בהרי הרודופי (הופעות בטבע ובכפר) שם אספנו הרבה שירים וסיפורים.

שירת פולקלור  בולגרית מתאפיינת בחיספוס, בדיסוננס ובפשטות מלודית והנושאים של השירים בד"כ קשורים לחיי יומיום ויחסים שבינו לבינה. אנחנו מוצאות את הנושאים רלוונטיים גם לתקופתנו. יש גם משהו מאוד עוצמתי במקהלות נשים הבולגריות, כי יש בהן חיספוס ועוצמה לצד רוך.

אנחנו שלוש חברות טובות שאוהבות לשיר יחד ומתכוונות להמשיך במסעות.

אסף אידן

View all posts