הצטרפו לקהילת הפייסבוק שלנו

אל תפסידו עידכונים

חמישה דברים מוזרים בדירות בגרמניה

יש כמה דברים בדירות בגרמניה השונים ממה שפגשתם בארץ, חלקם ענין של טעם וחלקם מוזרים או אפילו מעצבנים.

1. אין מטבח
כאשר נכנסים לדירה חדשה מקובל שהיא מגיעה ללא מטבח. המוכר או השוכר הקודם מוציאים את המטבח הישן ועל השוכר החדש להתקין מטבח משלו כולל כיור, שיש וארונות. המטבח מגיע כחדר ריק עם הכנה לחיבורים לצנרת וזהו. בתור דיירים, יכול להיות שתחיו בדירה חצי שנה בלבד ועדיין יהיה עליכם להתקין מטבח משלכם באלפי יורו ובסוף כשתצאו תהיו מחויבים לקחת אותו איתכם. אומנם הגרמנים נחשבים ליעילים אבל זאת אחת הדוגמאות לכך שהסטראוטיפ לא תמיד נכון. לפעמים זה אף יותר מרחיק לכת והדירה תגיע גם ללא ריצוף ואפילו עם חדר רחצה ״ערום״ לגמרי ללא אמבטיה, שיש וכיור.

2. ריצוף ע״י קרשים
דרך הריצוף הנפוצה בדירות בגרמניה הוא ע״י קרשים מעץ, לעיתים פשוטים מאוד למראה. יש לזה יתרון שבחורף הרצפה לא קרה כמו עם מרצפות רגילות אבל מצד שני מצטבר ברווח בין הקרשים ליכלוך שקשה לנקות ולעתים אם הולכים עליהן עם גרבים עלול להיכנס לכם קוץ לרגל… (מנסיון)
אם יש לכם רצפת קרשים כזו חשוב שתדעו שאסור לשטוף אותה במים כי זה יכול להרוס אותה. לרוב משתמשים בשואב אבק ופעם בכמה זמן עוברים עם סמרטוט לח. תופעה מעניינת נוספת המגיעה עם רצפת הקרשים היא צמצום הפרטיות בדירה. כולם ידעו שאתם צועדים מהסלון למטבח כולל השכנים מלמטה.

3. שפריץ וטאפטים
בישראל היה מקובל עד שנות התישעים להשתמש בשפריץ בחזיתות הבתים אבל בגרמניה לקחו את זה צעד אחד קדימה ומשתמשים בשפריץ גם עבור הקירות הפנימיים בבית. עניין של טעם אבל לדעתי לא טוב במיוחד… ועוד אופנה שהכרתם אולי מבית סבתא אבל היא עוד חיה ובועטת בגרמניה, טפאטים על הקירות: פרחים, טבע ודוגמאות שונות כיד הדמיון.
הערה: גם חיפוי הקירות הפנימיים שצויין קודם בשפריץ נעשה ע״י הדבקה של טפט מוכן ולא ע״י הטכניקה המקובלת בחזיתות הבתים של השפרצת חומר חיפוי.

4. אין תריסים על החלונות
לומרות שהחלונות מאוד גדולים, כנראה עקב אור השמש המועט, לרוב לא מותקנים עליהם תריסים.
זה יוצר מצב שבמיוחד בקיץ החדר מוצף בבוקר באור וזה יכול להפריע לישון. דרך יחסית פשוטה להתמודד עם כך היא להתקין וילונות גלילה שאוטמים את האור ולא דורשים קדיחת חורים. (קרדיט על הרעיון לאמא שלי 🙂 )

5. אין מזגנים ומאווררים
בדירות בגרמניה לא תמצאו מזגנים ומאווררים. אם בעבר היה ברור שפשוט אין בהם צורך, בקייצים האחרונים בהם הטמפרטורות מגיעות גם עד שלושים וחמש מעלות, ההישרדות הפכה לקשה ללא המכשירים האלו שמובנים מאליו בכל בית בישראל.

תודה על סיעור המוחות להכנת הפוסט לקבוצת קהילת חי בגרמניה! 🙂

לאילו תופעות מעניינות שמתם אתם לב בדירות בגרמניה?

אסף אידן

View all posts