הצטרפו לקהילת הפייסבוק שלנו

אל תפסידו עידכונים

איך ברלין הגיעה להיות העיר הפתוחה והמגניבה שהיא היום?

ברלין קפאה למשך 44 שנים בהם חולקה למזרח ומערב ושימשה שדה קרב למלחמה הקרה בין הרוסים לאמריקאים ששלטו בה משתי צידי החומה והשתמשו בגרמנים ככלי משחק במלחמת ריגול עתירת טכנולוגיה שהגיע מברלין ועד הירח.

ברלין עיר מורכבת, כמות המשטרים והשינויים שעברו עליה רק במאה השנים האחרונות הופכות אותה לעיר המרתקת ביותר בעולם. ברלין זה לא רק נאצים ויהודים, חנויות וקניונים, היפסטרים והומואים, זאת עיר דינמית שממציאה את עצמה מחדש מדי 20 שנה, מתחילת המאה העשרים ועד היום.

מאה שנים בעשרים שניות:
בשנות העשרים היתה ברלין בירת התרבות של אירופה, רפובליקה של מתירנות יתר וחיי לילה נועזים, פריחה תרבותית ברמה של רנסאנס בכל קטגוריה אפשרית. כל זה כדי להסתיר את המורל הפגוע, אחוזי האבטלה הגבוהים וחובות הפיצויים אותם נדרשה גרמניה לשלם לאחר מלחמת העולם הראשונה, שאותה פתחה ממלכה אדירה ששלטה פה במשך 150 שנה. אך התנאים הובילו לעליית מפלגה קיצונית שהתחייבה להחזיר את הכבוד הגרמני האבוד, לגרש את הזרים ולהתעשר על חשבונם, אך בפועל גרמה לאות קלון עוני וחורבן.

לאחר המלחמה השניה, ברלין נהרסה, השיחזור החל רק לאחרונה. היא קפאה למשך 44 שנים בהם חולקה לשתי ערים, עם משטרים שונים בקיצוניות רבה, רק לאחד בין שתי האוכלוסיות לאחר נפילת החומה לקח 15 שנה. אך לא רק ברלין חולקה אלא כל גרמניה, מה שהפך את החלק המערבי של העיר למובלעת קפיטליסטית מוקפת חומה בתוך שטח אוייב, מרוחקת 650 ק״מ מבון הבירה, חומה שהוקמה בלילה אחד וביום אחד נפלה.

לפעמים זה נראה שברלין עדיין תקועה בשנות התשעים אך קל להבין מדוע, הכאוס שהיה פה לאחר נפילת החומה, הפך אותה לעיר מגניבה, ייחודית ושונה. מנהגים חתרניים שהיו אסורים, יצאו מהמרתפים והשתלטו על השכונה, מהגרים רבים מצאו בה מקלט והביאו איתם תרבויות ומנהגים, שמרנים וליברלים התאחדו מחדש ויצרו סגנון חיים סימביוזי מוצלח, סובלנות שלא הגיונית בשום מקום בעולם, יצרה עיר אוטופית המקבלת את כולם.

גיא גרוס

גיא גרוס הנו צלם מקצועי בעל סטודיו בברלין העובד עם לקוחות מקומיים, ישראלים וגרמנים וגם עם מבקרים הבאים מכל העולם. במסגרת החויה הברלינאית תוכלו להצטרף אל גיא לסיור שכולל את המקומות החשובים ביותר או המתאימים לכם ביותר.

View all posts