הצטרפו לקבוצת הפייסבוק  לקנות דירה בברלין

אילו מסמכים יש להכין כשמחפשים דירה בגרמניה

הגרמנים לא אוהבים לקחת סיכונים ומצד שני הם אוהבים טפסים ובירוקטיה… ואכן עבור משכירי הדירות זהו הכלי לוודא שהם מוצאים שוכרים טובים לדירה, שישמרו עליה במצב טוב וישלמו בזמן.

כאשר אתם מעונינים לשכור דירה או אפילו חדר בדירת שותפים, סביר להניח שיבקשו מכם להציג את המסמכים שמפורטים כאן.
רצוי להכין את המסמכים מראש ולא לחכות שיבקשו אותם, כיוון שזה יקח לכם זמן ואז אתם עלולים לאבד את הדירה בה רציתם עבור מישהו שברשותו יש כבר את המסמכים.

1. צילום דרכון (Kopie des Ausweises)

או תעודת זהות במידה ואתם אזרחי גרמניה.

2.אישור שאין לכם חובות שכירות
(Mietschuldenfreiheitsbescheinigung)

במידה ותהיתם אז התשובה היא כן, מדובר במילה אחת 🙂 מבטאים את זה כך: מיט-שולדן-פריהייטס-בשייניגונג.
את הטופס הזה צריך למלא המשכיר בדירה האחרונה שלכם ובו הוא מאשר שאין לכם חובות נוספים אליו ואת פרטי הקשר שלו, כך שהמשכיר החדש יכול ליצור איתו קשר.
אם אתם חדשים בגרמניה לא תוכלו לספק את הטופס הזה מבעל דירה גרמני וזהו כמובן חיסרון עבור משכירי הדירות, אבל אל תתיאשו כי זה ממש לא פוסל אתכם על הסף. משכירים רבים יבינו ויקבלו את המצב, ובכדי לשפר את הסיכויים שלכם באפשרותכם לספק מסמכים חלופיים המוכיחים את יציבותכם הכלכלית, או מסמך דומה לזה המתורגם לאנגלית ולהחתים עליו את בעל הדירה הקודם בישראל.
להורדת הטופס.

3.תלושי שכר (Gehaltsnachweise)

צילום של 3 תלושי שכר אחרונים. אם אתם חדשים בגרמניה זה גם יכול להיות בעייתי אז באפשרותכם לספק תלושי שכר מישראל ולערוך תרגום מתומצת שלהם לאנגלית או גרמנית.
במקרה זה או אם לא עבדתם לאחרונה, כל מסמך נוסף המוכיח שתוכלו לעמוד בתשלומים יעזור, למשל טופס מהבנק המראה שברשותכם חסכונות מספיקים.

4. דף חשבון בנק (Kontoauszüge)

אתם יכולים להשחיר פרטים שלא רלונטיים למשכיר בשביל לשמור על פרטיותכם אבל מה שרצוי במיוחד שיופיע, הוא יתרה מספיקה או סיכום של החסכונות שלכם בחשבון ושלושה תשלומים אחרונים לבעל הדירה הקודם המראים ששילמתם את שכר הדירה בצורה סדירה.
בשלב זה רצוי שיעמוד לרשותכם חשבון בנק גרמני, אבל אם עוד אין לכם נסו לקבל דף חשבון מחשבון הבנק הישראלי באנגלית.

5. שאלון לשוכר (Mieterselbstauskunft)

בעלי דירה רבים מבקשים למלא שאלון המכיל פרטים כגון שם, תאריך לידה, כמה אנשים אמורים לגור בדירה או בחדר, האם יש לכם בעלי חיים ויש גם מקום לספר על עצמכם. במידה ויש צורך, בטופס זה אתם גם יכולים להסביר למה אין באפשרותכם להגיש חלק מהמסמכים הנדרשים האחרים.
לפעמים ישלחו לכם את השאלון באימייל ולפעמים יתנו לכם למלא אותו כאשר יראו לכם את הדירה.

6. דרוג האשראי שלכם (Schufa)

השופה היא דו״ח על מצבכם הכלכלי שבסיכומו ציון המעריך את יכולתכם לעמוד בתשלומי שכר הדירה. כאן מוסבר איך ניתן לקבל את הדו״ח בחינם או בתשלום (בשביל לזרז את קבלתו).

לסיכום זה אולי נראה מאיים אבל לא צריך להתייאש כי בסופו של דבר הכנת המסמכים מסתכמת בצעדים יחסית פשוטים ולא דורשת מאמץ רב.

אסף אידן

View all posts