הצטרפו לקהילת הפייסבוק שלנו

אל תפסידו עידכונים

סיפורו המופלא של גאורג אלזר

איך ההיסטוריה הייתה נראת אם היטלר היה מת בילדותו?
(כמו 50% מהילדים בתקופתו)
ומה היה קורה אם היטלר היה נהרג במלחמת העולם הראשונה?
(כמו חלק גדול מהחיילים במחלקה שלו)
ומה היה קורה אם ב-8 לנובמבר 1939, השמש הייתה זורחת?

לאחר שהיטלר עלה לשלטון, בכל שנה ב-8 לנובמבר, הוא ונאצים רבים אחרים הגיעו לטקס זיכרון במרתף הבירה במינכן. הטקס היה לזכר הנאצים שנהרגו בניסיון הפיכה (הפוטש) שהנאצים בצעו ב-1923. 13 נאצים נהרגו ובעקבות ניסיון ההפיכה הכושל, היטלר נכנס לכלא למספר חודשים.
ב-1938 הגיע לבית הבירה גם גאורג אלזר, נגר קומוניסט, שתכנן לחסל את היטלר ולמנוע מלחמה. הוא התרשם שאין הרבה שמירה במקום והחליט לחסל את היטלר במרתף הבירה שנה לאחר מכן.
במשך שנה הוא תכנן את המבצע. גנב חומר נפץ, למד לבנות מנגנון השהיה. מאוגוסט הוא הגיע לבית הבירה באופן קבוע, התחבא באחד החדרים ובלילה יצא ממחבואו וחצב גומחה מאחורי הדוכן בו היטלר אמור היה לעמוד ולנאום.
ב-8 לנובמבר 1939 היטלר הגיע ונשא נאום אך בשל מזג אוויר ערפילי, הוא נאלץ לקצר את הנאום שלו ולקחת רכבת לברלין, במקום לטוס.
13 דקות לאחר שעזב הפצצה התפוצצה ו-13 נאצים נהרגו. אם היטלר היה נואם רק עוד קצת, הוא ככל הנראה היה נהרג.


גאורג אלזר ניסה לברוח לשוויץ אך נתפס במעבר הגבול. הוא עונה קשות על ידי הגסטפו והוצא להורג שש שנים לאחר מכן, חודש לפני סוף המלחמה.
יתכן שלא שמעתם על הסיפור הזה מכיוון שבמשך שנים רבות הבריטים חשדו שזאת למעשה מזימה של הגסטפו שנועדה להראות שלא ניתן לפגוע בהיטלר. ומהצד השני הימלר לא האמין שנגר שפעל לבדו היה כל כך קרוב לחסל את היטלר.
כיום יודעים בוודאות שהוא פעל לבדו. אדם יחיד, ללא קשרים, שכמעט ושינה את מהלך ההיסטוריה.
את הפרופיל המואר שלו תוכלו לראות בוילהלם שטר. במקום בו עמדה הקנצלריה של היטלר.
(מחוץ לתחנת Mohrenstraße .תצאו לכיוןן המול אוף ברלין ולא לכיוון שגרירות צפון קוריאה)

 

אורן כהנוביץ׳

אורן כהנוביץ המנהל את חברת הטיולים של אורן בברלין, חי בגרמניה מאז 2006. בוגר תואר ראשון במדעי המדינה והיסטוריה, תואר שני בלימודי ארץ ישראל, וקורס מורי דרך.
אורן טייל בדרום אמריקה, אלסקה ואירופה ויצא לארבעה מסעות בהם חווה בין היתר את החיים עם האיימישים בארה״ב ואף התגורר שנתיים ביערות הכרמל בחיק הטבע.
כיום אורן עובד כמורה דרך לטיולים בברלין בחודשי הקיץ, ובישראל בחודשי החורף.

View all posts