הצטרפו לקהילת הפייסבוק שלנו

אל תפסידו עידכונים

חוקי השכירות החדשים של ברלין

בעיקבות המחאה הנרחבת על מחירי השכירות העולים בצורה חדה בברלין, ממשיכה הנהגת המדינה ליזום תקנות ל״צינון״ שוק השכירות, וכעת על הפרק חוק שנקרא Mietendeckel כלומר ״מכסה״ למחירי השכירות, הקפאה של המחירים ל5 שנים.

סרגיי צ׳רניאק מברלין אימוביליין מספר בסרטון הבא על עיקרי החוק ואילו הנקודות העיקריות שידועות כרגע בנושא:

החוק עוד לא נכתב ועוד לא נערכה עליו הצבעה בפרלמנט אלא הוא עוד נמצא בדיונים בממשלת ברלין (ברלין היא לא רק עיר אלא גם אחת המדינות בגרמניה) וגם אם הוא יעבור יהיו נגדו עתירות רבות בבית המשפט, ולכן יש לקחת את כל הענין בערבון מוגבל.

הורדת שכר (בניגוד להקפאתו) תוכל להתבצע עבור שכירויות ״ספקולטיביות״ שהן שכירויות הגבוהות ב-20% מטבלה אותה תפרסם העיר ברלין. הטבלה תתבסס על שכירויות שפורסמו כמומלצות ב-2013 בתוספת 13% שהיא עליית השכר הממוצעת בעיר לטענת העיריה מאז אותו זמן.

אם החוק יעבור ויאושר הוא יהיה תקף רטרואקטיבית מיוני 2019, התאריך בו עלתה הטיוטה לראשונה להצבעה בפרלמנט.

אפילו שהחוק עוד לא בתוקף כבר ניתן להגדיר אותו כנבואה שמגשימה את עצמה, כי הוא התחיל להבריח משקיעים בפרוייקטים חדשים והביא לביטול פרוייקטים שתוכננו.

תמצית החוק היא הקפאה של מחירי השכירות ל-5 שנים כולל הגבלת שכר הדירה לפי הטבלה שהוזכרה.

לבעלי הדירות תהיה אפשרות לעבור על מחירי השכירות מקסימום ביורו אחד למ״ר במידה וביצעו שיפוצים ושיפורים משמעותיים בדירה.

החל מ-2020 יתאפשר גם להעלות את שכר הדירה בהתאם לאינפלציה אך לא יותר מ 1.3% בחישוב שנתי.

אז אילו עיקרי ההצעה שעוד כאמור אינה סגורה, לשוכרים זאת על פניו יוזמה ברוכה שתצנן את מחירי השכירות אבל יחד עם זאת עלול להיווצר מצב בו משכירים רבים יפסיקו להשכיר את הנכסים שלהם כיוון שהם ירצו להימנע מהפסדים ולכן הולך להיות הרבה יותר קשה למצוא דירות לשכירות בעיר.
מגמה זו הולכת להגדיל את הביקוש לקנייה ולכן לפי דעתי עליות המחירים התלולות של מחירי הקנייה שניצפו בשנים האחרונות צפויות להימשך.
תופעה נוספת שעשויה להתחזק היא השכרת דירות ב-Airbnb כיוון שכך ניתן לעקוף את מגבלות הפיקוח על שכר הדירה. (גם לכך יש חוקים מיוחדים בברלין אבל אפרט על הנושא בהזדמנות אחרת)

מה דעתכם על החוקים החדשים בברלין? האם זה עדין זמן טוב לקנות או אולי זמן טוב למכור? כיתבו את דעתכם בתגובות.

מי שמעונין לקנות או למכור נכס בברלין מוזמן גם לכתוב לי בפרטי.

אסף אידן

View all posts