הצטרפו לקהילת הפייסבוק שלנו

אל תפסידו עידכונים

הדרך שלי בגרמניה – נעמה פרידמן

הכירו את נעמה פרידמן, גרה בהמבורג, שנתיים וחודשיים בגרמניה (עברה בסוף ספטמבר 2017)

מה הביא אותך לגרמניה? איך התגלגלת לפה?

גרתי בתל אביב למעלה מעשר שנים (במקור מרמת גן), הסתובבתי בה למעלה מ-15 שנים, ועל אף שאני מאוד אוהבת את העיר, הרגשתי סוג של מיצוי. חשתי שהגעתי לתקרת זכוכית מבחינת האפשרויות שהעיר מציעה לי והדברים שאני יכולה להשיג מבחינה אישית ואמנותית, והרגשתי שהגיע הזמן לעבור לאנשהו אחר. החלטתי לנסות להתקבל לתוכנית לימודים באמנות או במוסיקה במספר ערים באירופה, ולבסוף התקבלתי לתוכנית בהמבורג. לפני למעלה מעשר שנים הייתי בעיר בביקור וכבר אז הייתה לי ישר הרגשה טובה לגביה, אז חשבתי שזאת עשויה להיות החלטה טובה לעבור.

אני גרה במרכז המבורג בשכונה בשנקראת שטרנשאנצה. בהמבורג, שלא כמו בברלין, המרכז הוא הרבה יותר מצומצם. אני אוהבת את העובדה שאני יכולה להגיע כמעט לכל מקום באופניים ורק לעיתים נדירות צריכה להשתמש בתחבורה ציבורית. שטרנשאנצה ושכונת סנקט פאולי הסמוכה אליה מלאות ברים, מסעדות, חנויות, ופארקים. אין פעם שאני הולכת ברחוב ולא אני נתקלת במישהו שאני מכירה ואומרת שלום. במובן הזה המבורג מזכירה לי את ה"קיבוץ העירוני" של תל אביב, וזה משהו שאני מאוד אוהבת.

מה את עושה בחיים?

אני אמנית, מוסיקאית, זמרת, שחקנית, ודיג'יי. אוהבת לעשות הכל מהכל וכל הזמן להרחיב את תחום עיסוקיי. אני אוהבת את העובדה שאף יום לא נראה כמו הקודם. לוח הזמנים שלי מאוד גמיש ותלוי פרוייקט עליו אני עובדת באותה עת. ואוהבת בעיקר את העובדה שיכולה כל יום לישון עד מאוחר

מה את אוהבת בחיים פה?

אני אוהבת את העובדה שהמבורג הפכה לבית שלי לכל דבר ועניין, וזה קרה די מהר. יש לי פה חברים נפלאים ותומכים, וככל שאני פה יותר זמן יש לי יותר ויותר הזדמנויות לעשות דברים במישור היצירתי שנוטעים אותי עמוק יותר במרקם האמנותי של העיר וגורמים לי להרגיש שאני חלק ממנה.
מעבר לזה אני אוהבת את העובדה שלכסף שלי יש יותר ערך. אני יכולה לחיות חיים נוחים ולא להתחשבן בכל פעם שבא לי לאכול בחוץ או לשתות בירה, מבלי להיות רוטשילד.

בנוסף, החיים בגרמניה הרבה יותר רגועים. רוב האנשים בהמבורג אדיבים ומנומסים. אין את תחושת הלחץ שנדמה שמרחפת תמיד באוויר בארץ, אם משום ענייני פוליטיקה ואם משום העובדה שבארץ תמיד נדמה שיש תמיד איזה סוג עיניים בלתי נראות שצופות בכל צעד שאת עושה. אני מרגישה שיש לי פה הרבה יותר חופש ותחושת "אין לי מה להפסיד" שמאפשר לי לחשוב יותר בגדול ולהביא את עצמי מבחינת עשייה למקומות שייתכן ולא הייתי בכלל מעלה על דעתי בארץ.

מה היית משנה בגרמניה אם היית יכולה?

לפעמים הייתי שמחה אם אנשים היו קצת פחות איטיים או "צביים" (מלשון צב) כפי שאני קוראת לזה, ויהיו קצת פחות מופנמים, תכונה אופיינית להרבה אנשים בצפון גרמניה. אני מקשרת את זה לאקלים ולעובדה שלאורך ההיסטוריה אנשים למדו לשמור על אנרגיה באזורים קרים.

נקודה אחת לא צפויה שהיית ממליצה לבקר בה?

אני מתה על ההמבורגר דום, יריד לונה פארק ענקי במרכז העיר שמופיע שלוש פעמים בשנה – גלגל ענק, רכבות הרים, דוכני מזל ואוכל. בילוי מושלם לחמרמורת של יום ראשון. הכי כיף זה ה Pferderennen – משחק מרוץ סוסים מול מתחרים. אפילו ניצחתי פעם!

מסעדה או בית קפה אהובים?

בית קפה: Teikei
מסעדה: Cai Kitchen
בר: Toast Bar
מועדון: Golden Pudel

מה הכי חסר לך בגרמניה?

שמש כמובן. ובורקס משולשים!!

איך ניתן ליצור אתך קשר?

אימייל: naamafree@gmail.com או אינסטגרם.

מערכת חי בגרמניה

View all posts